25 Şubat 2017 Cumartesi

Hocalı Soykırımını Unutma!!! Unutturma!!!

Senan Kazımoğlu
senan@turkata.com

90. Yıllar dünya tarihine soykırımlar yılları olarak geçti. Avrupa’nın göbeğindeki “Srebrenitsa Soykırımı”, Afrikada batılı güçlerin katkılarıyla yapılan “Ruanda Soykırımı” ve Ermenilerin silahsız Azerbaycan Türklerine karşı uyguladıkları “Hocalı Soykırımı”.
25 yıl önce bu gecenin sabahı Hocalıdaki Azerbaycan Türklerinin bazıları içi katliam, bazıları için ağır işkencelerle dolu bitmeyen bir esarete, bazıları için ise yaşamak uğrunda mücadeleye açılacaktı. Azerbaycan Türkleri yaşlı, kadın, çocuk ayrımı yapılmadan her kes bu katliamı iliklerine kadar hissedecekti. Evet!!! O gece yapılan bir insanlık suçundan Azerbaycan Türklerine karşı yapılan soykırımdan 25 yıl geçti...
Hocalı, aslında sadece Azerbaycan halkına yapılan bir katliam değil Türkiye’ye, Türk ve İslam Dünyasına yapılan bir soykırımdır. Çünkü Ermeniler bizi Hocalıda, Azerbaycanlı diye katletmedi, MÜSLÜMAN TÜRK olduğumuz için katletti.  Ermenilerin Hocalı hakkındaki itiraflarının tamamında “TÜRKLERDEN İNTIKAMLARINI” aldıklarından bahsediyorlar. Peki neyin intikamı? Elbette 1915’teki kendi uydurdukları Ermeni Soykırımının (!) intikamı. Bunu anlatmamın sebebi düşmanımızı iyi tanımamız içindir.
Bizler çok unutkan milletiz. Zannetmeyin ki Hocalı bir ilkti. Biz Hocalı gibi katliamları daha öncede yaşadık. Peygamber Efendimizin (s.a.s) hadisinde: “Mümin bir delikten iki defa ısırılmaz” diyor. Ancak maalesef biz aynı delikten defalarca ısırıldık. Evet! Hocalı gibi soykırımı, ilk defa yaşamadık. 1905 yılında Azerbaycan ve Tarihi Azerbaycan toprağı olan Erevan'da aynı soykırımı yaşadık, ama unuttuk. 1915’de bu defa Anadoluda ciğerimiz yandı. Kars, Erzurum, Van ve diğer şehirlerimizde Ermeni çeteleri Müslüman Türk soykırımı yaptılar. Biz yine unuttuk. 3 yıl sonra, yani 1918’de bu defa Müslüman Türk soykırımının adresi İran sınırları içinde olan Güney Azerbaycan’ın Hoy, Urmu, Salmas, şehirleriydi. Aynı yıl içerisinde, 1918 yılının Mart ayında yeniden Kuzey Azerbaycan bir kez daha yaşadı Ermeni terörünü. Bakü’de Şamahı’da Kuba’da Karabağ’da Müslüman Türk halkı kadın, yaşlı, çocuk ayrımı yapılmadan katledildiler. Ermeni katliamları sadece Anadolu ve Azerbaycan Türkleriyle sınırlı kalmadı. 1918 ve 1919 yıllarında Türkistan’da bugünkü Özbekistan’da toprakları içerisinde kalan kısımda Bolşeviklerle işbirliği yapan silahlı Ermeni Taşnak çeteleri 35.000 Özbek Türkünü katlettiler. Biz yine unuttuk. Sene 1992 yılının 26 Şubatı ve biz 25. yılını andığımız Hocalı Soykırımını yaşadık. Emin olun biz eğer bu soykırımı unutursak bizi bekleyen akibet aynıdır YENİ BİR SOYKIRIM. Aliya İzzetbegoviçin dediği gibi: “Size yapılan soykırımları asla unutmayın!!! Çünkü unutulan soykırımlar TEKRAR OLUNUR.