18 Temmuz 2015 Cumartesi

20 Adımda Hayırlı Bir Koca Olmak

İyi bir eş olmak her evlilikte önemlidir. Evlilik tam anlamıyla bir ortaklık olmalıdır, iki kişinin de her daim yalnızca vermeyi düşündüğü ve almayı düşünmediği bir ortaklık. Eşlerin her biri her an diğer yarısı için daha iyi olma çabası içinde olmalıdır. İşte bu Müslüman bir koca olmak için izlenilecek, İslam’ın önemini vurguladığı ve İslamiyet’in habercisi Hz. Muhammed’in (sav) bizlere gösterdiği yoldur. Yanlış fikirlerden kurtulmak için okuyun ve beş yıldızlı bir koca olun!
1. Selamlaşarak başlayın.
İşten veya bir yolculuktan döndüğünüzde hanımınızı selamlayın. ‘’Es-selamu aleyküm’’ diyin, ‘’Allah’ın selamı üzerine olsun’’ demektir. Peygamberimiz Hz. Muhammed’in şu hadisini hatırlayın: ‘’Yaptığınız zaman birbirinizi seveceğiniz bir ameli size haber vereyim mi? Aranızda selamı yayınız.”1

2. Ona aşkla bakın.
Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav.) şöyle buyurmuştur: “Karı koca birbirine sevgi ile bakınca Allah da onlara rahmet nazarı ile ’’2 Eşinizle konuşurken göz temasında bulunun, bir kadın olarak bundan ciddi anlamda memnun kalacaktır –ki aşk dolu bir göz teması kurmuş olmanız işin cabası!

3. Eşinizi önemseyin ve ona gülümseyin.
Muhammed (sav.) gülümsemeyi bir armağan –maddi değil manevi bir armağan olarak görmüştür, öyle bir armağan ki kaynağı gönüldür. Cerir bin Abdullah şöyle anlatıyor: ‘’Ben de denileni yaptım. [İman ettim.] O zamandan sonra Allah Resûlü ne zaman beri görse tebessüm ederdi.’’3 Ayrıca şu meşhur hadisi de hatırlayalım: ‘’(Mümin) kardeşine tebessüm etmen sadakadır.’’4 Sonuç olarak, bu iki şeyi evliliğinizde eksik etmezseniz, ne kadar faziletli olacağını bir düşünün. Eşinizin ona olan aşkınızı ışık saçan tebessümünüzde hissetmesine izin verin.

4. Onu sevdiğinizi söyleyin.
Hem de sık sık söyleyin! Biraz romantik olun. Peygamber Efendimiz’den örnek alın! Efendimiz’in hanımı Hz. Aişe kendisine ‘’Beni nasıl seviyorsun?’’ diye sormuştu. Efendimiz ‘Kördüğüm gibi.’ diyerek cevapladı, sevgisinin güçlü ve sağlam olduğu anlamına geliyordu bu. Zaman zaman Hz. Aişe sorardı, ‘’Ey Allah’ın resulü, kördüğüm ne alemde?’’ ve Rasulullah cevaplardı, ‘İlk günkü gibi.’

5. Onu öpün.
Son derece basit bir hareket belki ama muazzam bir etkisi vardır. Peygamber Efendimiz (sav.) ibadet için ayrılmadan önce hanımını öperdi. Pozitif bir mizaç evinizde pozitif bir atmosfer oluşmasını sağlayacaktır.

6. Onunla oyunlar oynayın.
Efendimiz’in hanımı Hz. Aişe Peygamberimize bir yolculuğunda eşlik ettiğinden bahsetmiştir. O zamanlar Hz. Aişe genç bir kızdı ve kilolu değildi. Peygamber Efendimiz sahabelerine ilerlemelerini buyurdu, sahabe efendilerimiz önden yürüdüler. Efendimiz Hz. Aişe’ye ‘’Hadi, yarışmaya var mısın?’’ dedi. Aişe annemiz kendisinin koştuğunu ve Efendimiz’i geride bıraktığını anlatır. Peygamberimiz bir süre sessiz kaldı. Hz. Aişe bu olayı unutmuş ve de kilo almıştı, tekrar bir yolculuğunda Efendimiz’e eşlik etti. Hazreti Peygamber sahabelerine ilerlemelerini buyurdu, sahabeler önder yürüdüler. Efendimiz Hz. Aişe’ye tekrar kendisiyle yarışmasını teklif etti. Bu sefer Efendimiz hanımını geride bırakmıştı, gülümsedi ve “Bu, vaktiyle kazandığın koşunun rövanşıdır” buyurdu.

7. Eşinizle onun sevdiği şeyleri yaparak vakit geçirin!
Evliliğinizi iyileştirmek ve birbirinize yakınlaşmak için en iyi yol budur. Aişe başını Rasulullah’ın omzuna dayayarak Habeşistan’dan gelenlerin kalkan ve mızraklarla yaptığı gösteriyi izlerken Peygamber Efendimiz (sav.) mutlu bir şekilde eşini beklemişti. Yalnız Hz. Aişe yorulduğunda, ‘Memnun kaldın mı?’ diye sordu, onay alınca da beraber oradan ayrıldılar.

8. Onu destekleyin.
Bir rivayete göre Peygamber Efendimiz’in hanımı kendisine bir yolcuğunda eşlik etmişti. Hanımı geç kalmıştı, Efendimiz onu ağlarken bulmuştu. Hz. Muhammed (sav.) kendi elleriyle eşinin gözyaşlarını sildi ve sakinleştirmek için elinden gelen her şeyi yaptı.

9. Ev işlerinde yardımcı olun.
En azından kendi arkanızı toparlayın. Aişe’ye Rasulullah’ın ev hali sorulmuştu, o da şöyle cevapladı: “Evde hanımlarının işiyle meşgul olurdu. Namaz vakti gelince de namazını kılardı.” Ayrıca, Aişe annemiz şunları da rivayet etmiştir: ‘Herkes evinde ne yaparsa onu yapardı. Elbisesini yamar, ayakkabısını tamir eder, koyunlarını sağar, kendi işini kendi yapardı.’ Bilhassa eşiniz yorgun veya hastaysa sizden yardım istemesini beklemeden ona yardım edin.

10. Onunla beraber yiyip için.
Ya da bir adım daha ileri gidin ve Rasulullah’ın (sav.) yaptığı gibi yapın! Eşi bir kaptan içtiğinde onunla aynı kabı paylaşır ve dudaklarını eşinin dudaklarının değdiği noktaya koyarak içerdi. Ayrıca eşi bir et yediğinde o eti paylaşır ve dudaklarını onun dudaklarını koyduğu yere koyarak yerdi.12 Eğer tüm bunları yaparsanız eşiniz onu memnun etmeye çalıştığınızı bilecek ve bu aşk dolu küçük jestler sayesinde sizi daha da çok sevecektir.

11. Ona sevgi sözcükleriyle seslenin!
Muhammed (sav.) Aişe annemize ‘’Hümeyra’’13 diye seslenirdi. Hümeyra, gül gibi demektir. Hümeyra diyerek Efendimiz, eşine açık tenli ve gül gibi yanakları olduğunu söylemiş olurdu. Eşinize özel sevgi sözcükleri bulun, böylece onun daha uyumlu olduğunu ve iletişiminizin ilerlediğini göreceksiniz.

12. Onunla konuşun.
Onunla duyguları ve güzel anılarınız hakkında konuşun. Konuşarak beraberce vakit geçirin. Kötü haberleri söylemek için uygun zamanı bulana kadar bekleyin ve en uygun yolu seçin.

13. Neşeli olun.
Eşinizle birlikteyken ona karşı mutlu, neşeli, munis ve kibar olun.

14. Dürüst olun.
Yalan söylemekten kaçının. Ona karşı dürüst olmazsanız size asla güvenmez. Her zaman doğruları söyleyin.

15. Ona danışın.
Fikirlerinin sizin için önemli olduğunu hissetmesini sağlayın. Eğer o daha iyi bir fikre sahipse kararınızı değiştirin. Hz. Muhammed (sav.) sahabe efendilerimizle beraber Medine’den hac vazifesini yerine getirmek üzere ayrılmıştı. Ancak, Mekke’ye varmak üzere olduklarında gayrimüslimler Mekke’ye girmelerine izin vermediler. Bu yüzden, Peygamber Efendimiz (sav.) gayrimüslimlerle müminlerin lehine olmayan bir antlaşma yaptı ki bu antlaşmaya göre yine de hac vazifelerini gerçekleştiremeyeceklerdi. Sahabeler hayal kırıklığına uğramış ve sinirlenmişlerdi, hac vazifesini yerine getirmek için zorunlu olan ihrama girme halinden çıkmayacaklardı. (İhramdan çıkmak için tıraş olmak ve bazı diğer şeyleri yerine getirmek gerekir.) Rasulullah (sav.) sahabelerin bu halini gördü ve eşine danıştı. Eşi ona sahabelerin arasına gitmesini ve onların gözünü önünde başını tıraş etmesini tavsiye etti. Efendimiz bu tavsiyeyi dikkate aldı, sahabeler onu tıraş olurken gördüler ve üzerlerindeki hüsrandan kurtulup aynı şeyi yaptılar. Peygamber’in hanımının tavsiyesi ‘’günü kurtarmıştı.’’14 Siz ve eşiniz birbirinizin diğer yarısısınız: onun tavsiyesini almak evliliğinizi iyileştirecek en temel şeylerden biridir.

16. Teşekkür edin.
Yaptığı tüm güzel şeyler için ona teşekkür edin, bu eşinize özgüven verecektir.

17. Hediye alın.
Pahalı bir hediye olmasına gerek yok ama eşinizin beğeneceği bir şey olmalı.

18. Eşinizin helal isteklerine kulak verin.
Sizin gelişiminize katkı sağlamasına izin verin. İnsanları doğruluğa davet etme ve günah işlemekten alıkoyma konusunda onu destekleyin. Hayırlı arkadaş ve akrabalarıyla görüşmesi için onu teşvik edin. Onu helal dairede eğlenebileceğiniz şekilde dışarı çıkarın.

19. Yatakta nazik olun.
Evlilik ve cinsel ilişkinin İslami etiklerine bağlı olun. Sağlıklı bir özel hayatınız olsun ve o esnada eşinizi teşvik edin, onu övün. Helal ilişki aşk hayatınızı iyileştirir ve eşinizin memnuniyetini artırır.

20. Dua edin.
Allah’a eşinizle mükemmel bir ilişki kurup sürdürmenize yardım etmesi için dua edin.

İpuçları

Allah’a kulluk etme konusunda ona yardımcı olun. Gecenin ilk üçte birinde gece namazını kılması için uyandırın. Kuran, Hadis, Tefsir ve Zikir hakkında bildiklerinizi öğretin.
Eşinize karşı kibar ve merhametli olun. Terbiye edin. İlginizi hoş kelimelerle ve iltifatlarla gösterin.
Onun ihtiyaçlarını anlayın ve bu ihtiyaçları karşılamak için elinizden geleni yapın.
Cömert olun. İstemesini beklemeden gerekli parayı verin.
Sık sık ailesini ziyaret etmesini sağlayın, bilhassa özel durumlarda aile ziyaretlerini aksatmayın.
Asla saygısızlık etmeyin.
Eşinize asla yalan söylemeyin.
Ona güzel olduğunu söyleyin.
Ona güvenin, onu sevin ve anlayın.

Uyarılar

Aşırı kıskançlıktan kaçının. Telefonları cevaplamasına engel olmayın. Ona kendisine ait alan bırakın ki bunalmış hissetmesin.
Ona hakaret ederek mahcup etmeyin.
Asla güvenini kaybetmeyin, şaka yollu olsa bile.
Ona başka erkekleri tasvir etmeyin ve onu başka kadınlarla karşılaştırmayın.
Onu aşağılamayın. Eğer incitirseniz özür dileyerek gönlünü almaya ve onu memnun etmeye çalışın.
Asla eşinizi kötü yemek pişirdiği için suçlamayın. Eğer yemeği beğendiyseniz yiyin ve teşekkür edin. Beğenmediyseniz hiçbir şey söylemeyin.
Asla kesin bir kanıt olmadan ithamda bulunmayın.
Eve ummadık zamanda veya gece dönmekten kaçının, bu eşinizin şüphelenmesine sebep olabilir.

Kaynak ve Alıntılar

[1] [Sahih Müslim: 54, Müslim, İman, 93]
[2] [Sahih Buhari 6:19, Tirmizî 14:79]
[3] [Sünen-i Kübrâ (Beyhakî): 2/17132]
[4] [Sünen-i Tirmizî 1879, Sahîh Ibn Hibbân 475 & 530]
[5] [İbn Hâcer el-Askalanî Lisan el-Mizan 760]
[6] [Ebu Davud 13/2380]
[7] [Ebu Davud 14/2572]
[8] [Sahih Buhari 15/70]
[9] [Sünen-i Kübra 9117
[10] [Buhari]
[11] [Tirmizî]
[12] [Müslim 300, Sünen-i Nesai 281]
[13] `A’ishah was watching the Ethiopian acrobats performing in the masjid and the Prophet (peace be upon him) said: “O Humayrâ’, do you wish to watch them?” [Es-Sünen’ül Kübra (Nesai) 5/307]
[14] [6. Buhârî, 3/182]

 

Kaynak:Suffagah