22 Haziran 2015 Pazartesi

Teravih Namazının Gün Geçtikçe Daha Eğlenceli Bir Deneyime Dönüştürün

Ramazan ayı oruçla, sahura hazırlıkla ve iftar neşesiyle geldi. Dahası, şeytan yok ve cehennemin kapıları kapandı bu ayda. Açık olan tek şey Cennet’in kapıları. Bu sebeple bu ayda iyi işler yaparak ve Allah Azimüşşan’a normalden daha fazla ibadet ederek bir Müslüman Cennete girme ihtimalini arttırabilir.
Ramazanda üzerimize farz olan ibadetin dışındaki ibadetlerden de başlıcası Teravih. Müslümanların yatsı namazından sonra genellikle cemaat halinde kılındığı bir namaz ve Kur’an’dan çeşitli sureler okunuyor. 8’den 20’ye kadar değişebilen rekatlarda kılınan Teravih namazı bazı Müslümanlar için usandırıcı ve sıkıcı görülüyor.
Namaz kılmanın esasını huşuyla sıkılmadan kılmak ve yaptığımız işten hoşlanmak oluşturuyor. Bu yüzden bir Müslümanın teravih namazının bıktırıcı figürlerden ibaret bir eyleme dönüşmemesi için, yapılandan zevk almak için özel hazırlıklar yapması kaçınılmazdır.

1.Senede Bir Kere Oluyor

Eğer teravih namazı için motivasyon bulamıyorsanız belki de size yardımcı olacak şey Teravih namazı boyunca bu fırsatın senede bir kere geldiği gerçeğini aklınızda tutmanızdır. Bu şekilde düşündüğünüzde tümüyle yararlanmaya ve olabilecek en iyi şekilde zevk almaya çalışırsınız. Bu düşünce yapısına sahip olduğunuzda her rekatta okunan her bir kelimeden tat alır hale gelirsiniz. O halde teravih namazını Allah’a senâ etmek ve mağfiret yakalamak için ele geçirilmiş bir fırsat olarak gördüğünüzde, ibadetinizi zevk içinde yapmanız da kolaylaşacaktır.

2. En Uygun Camiyi Seçin

Yüce kitabımız Kur’an’ın kalbe dokunan bir okuyuşla dinlendiğinde ruhları büyüleyici ve aydınlatıcı bir tarzda tesir ettiğini söylemeye lüzum yoktur. Teravih namazının amaçlarından biri de Kur’an dinlemek olduğuna göre, Kur’an’ı özel bir şekilde okuyan bir imamın bulunduğu camiyi seçmek pek makul olacaktır. Kur’an dinleme zevkini ikiye katlayacaktır.

3. Stresi Evde Bırakın

Ne kadar imkansız gibi gözükse de bu işin özü evden camiye doğru yola çıkmadan önce tüm kötü enerjinizi ve stresinizi evde bırakmaktır. Kafanızda ve kalbinizde yüklerle camiye gittiğinizde doğal olarak teravih namazı boyunca konsantre olmanız zorlaşacaktır. Bu sebeple Teravih namazına durmadan önce kafanızı geren düşüncelerden temizleyerek bundan kaçınabilirsiniz. Eğer namaz boyunca aklınızdan çıkmayacak yapmanız gereken görevler, halletmeniz gereken işler namaza gitmeden önce bunları bitirin veya onlar için başka bir zaman ayarlayın.

4.Arkadaşlarınızla ve Ailenizle Gidin

Teravih namazını şevkle ibadet edip, devam etmenize yardımcı olacak şeylerden biri de aileniz ve arkadaşlarınızla gitmenizdir. Namaz aralarında yanınızda yakınlarınızı görmek sizi motive edecek ve namaza gitme iştiyakınızı arttıracaktır. Bu yüzden bir sonraki sefere aile üyelerinizle ve arkadaşlarınızla gitmek sizi teşvik edecek ve ilginizi arttıracaktır.

5.Evden Erken Çıkın

Camiye namaza ucu ucuna yetişecek şekilde gittiğinizde, normal olarak namaza katılmak için de acele ediyorsunuz ve zihniniz bu atmosfere hazırlanıp kabul etmede zorlanıyor. Bu yüzden evden erken çıkmanız akıllıca olacaktır. Camiye erken vardığınızda ise teravih namazına zihinsel olarak erkenden hazırlanmaya başlıyor ve Allah’ın huzurunda durup O’na ibadet edeceğinizi düşünerek bu havaya kendinizi aşina ediyorsunuz. Bu şekilde kafanızda teravih namazı için bir ilgi ve motivasyon oluşturmuş olup namaz boyunca bu tutumu sergileyebilirsiniz

6. İftarda Doğru Yiyecekleri Seçin

Namazda kıyama durmak kalp ve ruh işi olsa da, kişi ayakta duracağı için vücudun da ayrı bir önemi olmaktadır. Bu bağlamda yaptığınız iftarın teravih namazı boyunca hissettiğiniz rahatlığa doğrudan bir etkisi olacaktır. Hafif ve sağlıklı yiyecekler tercih ederek namaz sırasında midenizin sizi üzmesinden ve rekatlar arasında rahatsız hissetmekten kaçınabilirsiniz.

7.Kıraate Odaklanın

Teravih namazına olan ilginizi arttırmanın bir yolu da okunan Kur’an’a odaklanmaktır. Eğer Kur’an’ın Arapçasına aşina iseniz, evde ve oruçluyken Kur’an’ı Arapçasından ve akşam teravihde okunacak kısmın mealinden bölümler okuyabilirsiniz. Bu şekilde Kur’an’ın okunuşuna odaklanmak, size otomatik olarak gelecek mutluluk ve neşeyi arttıracak, namaza ilginizi en yüksek seviyede tutmaya yardımcı olacaktır.

8. Yanınızda Su Taşıyın

Teravih rekatlarının uzun ve bir egzersizi aratmayacak kadar hareketlerinin tekrarlayıcı olması doğal olarak suya olan ihtiyacınızı arttıracaktır. Bu yüzden, yanınıza bir şişe su taşımanızın büyük yararı olacaktır. Namaz arasında her susadığınızda bir yudum su içerek ihtiyacınızı karşılayacak, daha iyi şekilde odaklanmanıza yardımcı olacaktır.

Sonuç:

Kısacası Teravih namazı Ramazan ayının mücevheridir. Tüm gün tutulan oruç gece boyunca kılınan Teravih namazıyla ziynetlendirilmiş ve süslenmiştir. O zaman, her Müslümanın Teravih namazlarını işi bitirip çıkmak yerine, namazdan zevk alarak düzgün bir kalple eda etmesi gerekmektedir.
Allah hepimize Teravih namazını huşû ve zevk ile kılabilmeyi nasip etsin. Âmin!

 

Kaynak: Suffagah.com