13 Haziran 2015 Cumartesi

“Srebrenitsa Kahramanı” Boşnak Komutan Tutuklandı

Srebrenitsa’da komutanlık yapan ve Boşnaklar arasında “efsane komutan” olarak da bilinen Naser Oriç, İsviçre’nin Bern şehrinde gözaltına alındı
Bosna’daki savaş döneminde Srebrenitsa’da komutanlık yapan ve elde ettiği başarılar nedeniyle Boşnaklar arasında “efsane komutan” olarak da bilinen Naser Oriç, İsviçre’nin Bern şehrinde gözaltına alındı.
Oriç’in, geçen yıl Belgrad’daki İnterpol ofisi tarafından çıkarılan yakalama emri doğrultusunda gözaltına alındığı öğrenildi.
Edinilen bilgiye göre, Oriç ile birlikte Srebrenitsa Belediye Başkanı Çamil Durakoviç de gözaltına alındı ancak kısa bir süre sonra serbest bırakıldı.
Sırbistan Savcılığı, geçen yıl şubat ayında, Oriç’in 1992 yılında, Bosna Hersek’in doğusundaki Podrinye bölgesinde Sırplara yönelik savaş suçu işlediği iddiasıyla yakalama emri çıkartılmasını talep etmişti. İnterpol tarafından çıkarılan yakalama emri, daha sonra geri çekilmişti.
Oriç, daha önce yargılandığı Lahey’deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi’nce (ICTY) suçsuz bulunup hakkında beraat kararı verilmişti.

KAYNAK: Semshaber.com