8 Şubat 2021 Pazartesi

DR. MUHAMMED ATIF ŞEHİT EDİLDİ

Najibullah Taloqani


Dr. Muhammed Atif 1966 yılında Tahar vilayetinin şehir merkezi  Talkanda dünyaya gelmişti. 

İlköğretimini Talukandaki medreselerde tamamlar ve İslam kültürüne genç yaşta yoğurulmuştur. Gencin temiz hafızası İslam geleneğinin parlayan yiğidi olur. İslami bilgiler edindikten sonra 21 yaşında egitimine devam etmek için Pakistan’ın Peşaver şehrine  gider, Peşaver ‘deki İmam Ebu Hanife mektebinden eğitim alarak ve liseyi birincilikle tammalamıştır.

1989 yılında lisans eğitimine devam etmek için Peşaver’deki Afgan mücahitler tarafından kurulan “Davet Üniversitesi Temel İslami Bilimler (Talimat İslami) Fakültesina girer 1992 yılında üniversiteden üstün başarı ile mevzun olmuştur.

Dr. Muhammed Atif diplomasını aldıktan sonra belli bir süreliğine Peşaver’deki  “Davet Üniversitesinde” müderislik  görevine başlar  ve aynı zamanda Pencap Üniversitesin’de Arap Dili ve Edebiyatı alanında yüksek lisans yapmıştır.  Atif,karşılaştırmalı dinler adı altında doktora unvanını almıştır. 


Dr. Atif  talebelik döneminde Pakistan’daki Afgan mültecileri tarafından kurulan “Afganistan İslam kültür merkezi derneğin” sorumluğunu üstelenmiştir. Afganistan'daki çalkantılı siyasi gelişmelerin ardından ve Afgan mültecilerin Pakistan'dan Kabil'e dönüşünün ardından Afganistan Cemiyeti İslahi adına bir dernek kurulur ve dr. Atif, derneğin kurucu üyeleri tarafından Kabil'e çağrılarak derneğin başkanlığına getirilmiştir.

Dr. Muhammed Atif, Afganistanin en önde gelen  üniversitelerinde başarılı  bir hoca olarak uzun yıllar hizmet etmiştir. Bilim, araştırma, öğretim, yönetim, davet, kültür, siyaset ve sosyal alanlarında  yapmış olduğu hizmetleriyle  tanınmış bir sembol idi.  Konuşma üslubu mülayim ve kibar bir vaizdi. ifrat ve tefritten uzak mutedil bir İslam fikrine sahip olan kiymetli vaizdi. 

 Afganistan’da  konuşma ve tartışmaları ile sevilen  genç din bilge adamı olarak tanınmıştır. Son zamanlarda Afganistan hükümeti ile taliban arasında devam eden barış müzakeresinde aktif görevde bulunmuş arabulucu idi. Hiç bir zaman savaştan yana değil barış ve uzlaşıdan yana olmuştur talibanı örgütünü hep barış masasına çağırırmıtşır. 

Dr. Muhammed Atif, 02. 02. 2021 tarihide Kabil'de arabasına bomba yerleştirielerek arabasın patlatılması sonucunda şehit edilmiştir. İslam dünyası alimler birliği tarafından kınandı ve İslam ümmeti ve Afganistan için büyük bir kayıp olarak nitelendirilmiştir.